advertisement

TOP MENU


Vyhovieme Bruselu, prisľúbil Orbán rakúskemu ministrovi

Nehlasované
, 0 komentárov
Rakúsky minister zahraničných vecí, Michael Spindelegger sa dnes stretol s maďarským premiérom, Viktorom Orbánom s cieľom vzájomného vyjasnenia si postojov. Orbán počas stretnutia Spindeleggera ubezpečil, že Maďarsko splní požiadavky Európskej komisie ohľadom sporných zákonov a zákony upraví napriek tomu, že podľa neho európskemu právu neodporujú.

 

Rakúsky minister zahraničných vecí Michael Spindelegger v piatok naliehal na Maďarsko, aby dalo svoj právny poriadok do súladu s legislatívou Európskej únie, ako od neho požaduje Európska komisia (EK). Urobil tak v rámci stretnutia s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Budapešti, ktoré inicioval v záujme vzájomného "vyjasnenia si" postojov. Podľa jeho slov musia Maďari "rešpektovať tak ducha ako aj literu pravidiel EÚ", pričom Rakúsko nechce svojmu susedovi spôsobovať ťažkosti, chce však "riešiť sporné otázky na racionálnom základe a bez politikárčenia". Orbán opätovne ubezpečil, že jeho vláda je pripravená splniť požiadavky EK týkajúce sa sporných zákonov a upraví ich napriek tomu, že podľa jeho názoru nijako neodporujú európskemu právu.

"Neberiem do úvahy závažnosť argumentov, ale rozsah právomocí tých, čo od nás žiadajú zmenu," povedal Orbán na margo jednomesačného ultimáta od EK, ktorá proti Maďarsku začala takzvané konanie o nesplnení povinnosti. Komisii sa nepáči nová maďarská ústava, ktorá začala platiť 1. januára a umožnila schválenie troch kontroverzných zákonov. Podľa kritikov je to nástroj, ktorým Orbán koncentruje moc do svojich rúk a okliešťuje demokraciu. Ide o legislatívu týkajúcu sa nezávislosti maďarskej centrálnej banky, ale aj odchodu sudcov do dôchodku a nezávislosti úradu na ochranu osobných údajov.

Orbán sa na stretnutí so Spineleggerom venoval aj ďalšiemu spornému opatreniu, ku ktorému pristúpila jeho vláda v uplynulých mesiacoch a ktoré Maďarom umožňuje splácanie hypotekárnych úverov v cudzích menách pri výrazne zvýhodnených kurzoch voči forintu. Budapešť tým vyvolala vlnu nevôle v Rakúsku, keďže tamojším bankám tento krok spôsobil značné straty. Maďarský premiér si podľa vlastných slov uvedomuje dôsledky pre rakúske banky, obhajuje sa však tvrdením, že rovnaké ťažkosti musia znášať aj banky v iných krajinách. Orbán v tejto súvislosti vyhlásil, že jeho vláda po svojom nástupe v roku 2010 musela riešiť "takmer beznádejnú" ekonomickú situáciu, ktorá si vyžadovala netradičné metódy.

Diskusia k článku

Najnovšie príspevky:

Bez komentárov.
Copyright © 2010 Euro - Atlantic Quarterly | powered by  creoneo